Słowackiego 45
01-690 Warszawa
obok hali marymonckiej
Metro Marymont

tel. (22) 833 66 58 tel. (22) 832 14 12 kom. 601 243 939

Godziny otwarcia:
Pn-Pt: 9:00 - 18:00
Sob: 9:00 - 14:00


Historia polskich kantorów

Kantory w Polsce mają już wieloletnią historię. Choć aż do upadku komunizmu handel walutą był nielegalny poza bankiem PKO, już w tamtych czasach można dopatrywać się historii polskich kantorów. Swój prawdziwy rozkwit kantory przeżyły po upadku komunizmu i od tej pory wciąż cieszą się popularnością.

Kantor w PRL

W PRL sprzedaż walut poza Bankiem PKO była nielegalna. Tym samym ograniczony został swobodny zakup i sprzedaż waluty. Nie oznaczało to jednak, że nie można było nigdzie wymienić pieniędzy. W efekcie ograniczeń rozwijał się bowiem czarny rynek. Na ulicach pełno było ludzi nazywanych potocznie cinkciarzami, którzy zajmowali się wymianą waluty po lepszych kursach niż w PKO. Proceder ten zdołał rozpowszechnić się na tyle, że władze PRL musiały powołać oddziały Milicji Dewizowej, której zadaniem było wyłapywanie cinkciarzy oraz neutralizowanie ilości obcego kapitału.

Pierwszy kantor

W powojennej Polsce pierwszy kantor został otwarty na przejściu granicznym w Świecku jeszcze w 1989 roku. Po transformacji ustrojowej Polacy zaczęli masowo przekraczać granicę, by kupić towar u zachodnich sąsiadów. Tym samym kantor zaczął przynosić ogromne zyski, a zapotrzebowanie było tak duże, że w ciągu kilku miesięcy Narodowy Bank Polski wydał kilka tysięcy zezwoleń na prowadzenie kantorów.

Fenomen kantorów

Pierwsze lata po 1989 roku były dla kantorów czasem, w którym interes szedł świetnie, a zyski przerastały oczekiwania.

Na takie korzystne wyniki wpływało kilka czynników, takich jak:

  • wysoka inflacja;
  • brak nowoczesnej bankowości;
  • brak kart płatniczych i kredytowych.

Wraz ze stabilizacją kursu dolara sytuacja zaczęła się jednak zmieniać, a dochody systematycznie spadać. Wrogiem kantorowego biznesu stały się między innymi stabilizacja gospodarki, spadek inflacji, rozwój nowoczesnej bankowości czy upowszechnienie się kart kredytowych.

Kantor Warszawa

Niemal od razu po upadku komunizmu w dużych miastach masowo zaczęły pojawiać się kantory. Nic dziwnego, że nie mogło ich zabraknąć również w stolicy. Jednym z najstarszych kantorów jest Marymont, który na warszawskim Żoliborzu istnieje już od 1990 roku. Wieloletnie doświadczenie zdobyte przez cały okres działalności sprawia, że z powodzeniem może świadczyć usługi na najwyższym poziomie zarówno dla osób fizycznych, jak i prawnych. Atutami kantoru jest dyskrecja oraz profesjonalizm, pozwalające na szybkie i bezproblemowe przeprowadzenie każdej transakcji. Spośród konkurencji kantor Marymont wyróżnia się przede wszystkim bogatą ofertą – możliwe jest kupno oraz sprzedaż szeregu walut europejskich, jak również światowych.